چگونه با انجام کمتر، ورق گالوانیزه بیشتری بدست آوریم ورق گالوانیزه

در ادامه اطلاعات کاملتری در خصوص ورقهای گالوانیزه و مهمترین خصوصیات آنها ارائه خواهیم کرد، پس این مقاله را تا

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

در ادامه اطلاعات کاملتری در خصوص ورقهای گالوانیزه و مهمترین خصوصیات آنها ارائه خواهیم کرد، پس این مقاله را تا انتها دنبال نمایید. کارشناسان فولاد حامیران اطلاعات جامعی پیرامون تفاوت میان ورق فولادی سیاه و ورق فولادی گالوانیزه در اختیار مشتریان قرا داده تا علت و دلایل خرید آن برای مشتران روشن شده و در زمان خرید ورق با مشکلی مواجه نشده و محصولات موردنیاز خود را در کسری از زمان خریداری کنند. زمان خرید ورق گالوانیزه باید به آیتم های مختلفی توجه داشت تا خریدی مطمئن و متناسب با هدف خود را انجام دهید. در زمان ساخت این محصول باید به داشتن لباس و کفش و عینک ایمنی، تجهیزات مناسب و ایمن، دستکش مناسب، کلاهک محافظ سر و … نوع و کیفیت فولاد استفاده شده: ویژگیهای کیفیتی فولاد مورد استفاده در تولید ورق گالوانیزه، مانند محتوای کربن، آلیاژهای استفاده شده و مقاومت به خوردگی، میتوانند قیمت را تحت تاثیر قرار دهند.

ورق گالوانیزه نیز مانند هر محصول دیگری دارای یکسری مزایا و معایب خاص است. مزایا و ویژگی های مثبت ورق گالوانیزه به قدری است که اندک معایب آن نتوانسته جلوی کاربرد بالای آن ها را بگیرد. لازم به ذکر است که کاربردهای ورق گالوانیزه سرد و گرم نیز متفاوت است. برخی از این ورق ها نیز فاقد برجستگی های مذکور هستند. علاوه بر این، از نظر شکل گلهای روی ورق گالوانیزه این ورقها را میتوان به 3 دسته ورق بدون گل، ورق گل ریز و ورق گل درشت تقسیم بندی کرد. از نظر شکل ظاهری سطح ورق، این محصولات به سه دسته ورق گالوانیزه بدون گل، ورق گل ریز و ورق گل درشت تقسیم بندی میگردد که هر خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. تفاوت مهم این سه دسته از ورقهای گالوانیزه در شکل گیری کریستال (گل) گالوانیزه روی ورق است. وجود گل روی ورق حتی میتواند به دلیل وجود ناخالصی در "فلز روی" در هنگام کریستال شدن "روی" مذاب بر روی ورق سرد (روغنی) باشد.

تا الان در خصوص وضعیت مقاومت ورقهای خودروهای تولید داخل در مقابل تأثیر عوامل محیطی و خوردگی و زنگزدگی تحقیقی نشده و نتیجهای هم اعلام نشده؛ ولی بعید میدانم در تارا و سایر محصولات تولید داخل از ورق گالوانیزه استفاده شده باشد. زیرا رابطه خوردگی ورق با میزان روی اعمال شده بصورت پوشش در سطح ورق فولادی، رابطهای مستقیم است. بر روی این محصولات لایه ای از "روی" قرار می گیرد تا مقاومت آن ها در برابر زنگ زدگی را بالاتر ببرد.علاوه بر این، انجام فرایند گالوانیزاسیون یا همان قراردادن ورق در دیگ روی مذاب باعث افزایش طول عمر این محصول می شود. علی رغم تمام مزایای این محصول، شوره زدن ورق گالوانیزه مشکل مهمی است که به مرور زمان باعث تخریب ورق فولادی شده و نتایج نامطلوبی را می تواند به دنبال داشته باشد. هر مقدار که ضخامت ورق بیشتر باشد طول رول کمتر است. ورقهای گالوانیزه رول شده: این دسته از ورقها به صورت رول شده و کویل در بازار عرضه میشوند. عامل موثر بعد، میزان عرضه و تقاضا است. شکل گیری کریستالهای روی ورق، بسته به سرعت سرد نمودن ورق و میزان روی بکار رفته در فرایند گالوانیزاسیون آنها متفاوت خواهد بود . ورق گالوانیزه صاف یا شیت شده: این دسته از ورقهای گالوانیزه در عرضهای 100 و 125 سانتی متر و طولهای یک تا 2.5 متر و به صورت صاف تولید و در حوزههای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

ورقهای رول فرم گالوانیزه با ضخامتهای ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و در دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند. ورق گالوانیزه تاراز و دیگر کارخانهجات به دو صورت رول فرم و فابریک در کارخانههای مختلف تولید میشود که ورق گالوانیزه رول فرم از ضخامت ۰/۱۸ میلی متر تا ۶ میلیمتر تولید شود. لازم به ذکر است که هرچه گلهای روی سطح ورق درشتتر باشند، ورق از کیفیت پایینتری برخوردار است و در فرایند تولید ورق گالوانیزه سعی میشود تا ورقها به صورت بدون گل تولید شوند. هرچه میزان روی بر سطح فلز بیشتر باشد ورق گالوانیزه coting بالاتری دارد. دلیل این موضوع هم این است که هرچه ضخامت ورقهای گالوانیزه بیشتر شود، فرایند تولید آن هم سختتر میشود. همین مورد باعث میشود که قیمت خرید آن نیز برای تولیدکنندگان به صرفه باشد. پیش از خرید حتما این مورد را بررسی کنید. آهن آنلاین همچنین انواع خدمات برش، فرمینگ، نواربری و پانچ را انجام میدهد. هر چقدر ضخامت روکش ورق بیشتر باشد خوردگی دیرتر رخ میدهد. ورق های سینوسی با روکش روی پوشانده شده اند که از آنها در برابر زنگ زدگی محافظت می کند.

​This w​as g​en er᠎ated by GSA  Co nt​ent  Generator  DEMO!

دقت داشته باشید که هر یک از این ویژگیها به طور مستقیم در قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه تاثیر گذار هستند. لازم به ذکر است که در محیطهای معمولی این ورقها تا 50 سال نیز عمر میکنند. در این بخش قرار است درباره فرایند تولید ورق گالوانیزه صحبت کنیم. علت تولید ورقهای گالوانیزه بدون گل مسائل محیط زیست میباشد. ورق گالوانیزه یک میل بر اساس استاندارد DX51 تولید میشود. قیمت ورق گالوانیزه 3 میل بر اساس نوع کاربرد، میزان روی و همچنین نوسانات بازار متغیر است. هر چقدر میزان "فلز روی" استفاده شده در فرایند پوشش دهی ورق فولادی بیشتر باشد، ورق گالوانیزه از کیفیت بالاتری برخوردار است. ورق های گالوانیزه در میزان coting با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال برای محاسبه وزن یک متر مربع ورق گالوانیزه با ضخامت 1 میلی متر باید آن ها را در چگالی 7.86 ضرب کرد. به صورت کلی، موارد بسیاری در آماده سازی ورق فولادی زیر پوشش باید مورد توجه قرار گیرد تا ضمن تامین خواص مکانیکی مطلوب، کیفیت خوب پوشش نیز تامین گردد. بازرسی ساده ورقهای گالوانیزه: به صورت کلی، بازرسی پوشش گالوانیزه این ورقها نیازی به تجهیزات خاصی ندارد و با بازدید چشمی هم میتوان کیفیت پوشش ورق را بازرسی کرد.

در یک دید کلی از ورق گاردریل میتوان حضور پررنگ ورق گالوانیزه را دید. روشهای مختلفی برای جلوگیری از خوردگی صفحات فلزی وجود دارد و گالوانیزه کردن را میتوان یکی از راههای کمهزینه برای این کار برشمرد. همچنین، جدول وزن ورق گالوانیزه نیز به شما این امکان را میدهد تا با توجه به ضخامت و ابعاد دلخواه، وزن تقریبی ورق را مشاهده کنید. الگوهای کریستالی که روی ورق فولادی گالوانیزه مشاهده میکنید، درواقع، همین کربنات روی است که به آن پولک (spangle) نیز گفته میشود. انواع ورق گالوانیزه جز پرکاربردترین ورقهای فولادی موجود در بازار هستند که در کاربردهای مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند. در این بخش قرار است راجع به مشخصه ورقهای گالوانیزه باکیفیت صحبت کنیم. مشخصات ورقهای گالوانیزه باکیفیت. گالوانیزه کردن ورق ها به دو صورت انجام می شود که بر کیفیت و وزن ورق تاثیر زیادی دارد. از نظر قیمت نیز این دو نوع از ورقهای فولادی با هم تفاوت زیادی دارند.

مراقب تسمههای فولادی باشید: تسمههایی که در اطراف رول ورق گالوانیزه پیچیده شدهاند استحکام زیادی دارند اما در صورتی که بیش از حد مجاز کشیده شوند، امکان پاره شدن آنها و آسیب رساندن به کارگران وجود دارد. این موضوع سبب میشود که در ورق گالوانیزه حتی اگر پوشش سطحی ورق هم از بین برود، نقاط زیرین ورق آسیب چندانی نبیند. برای ساخت این محصول در سطح ورق گالوانیزه پوشش پلیمری رنگی استفاده میشود که مقاومت ورق در برابر آسیب عوامل محیطی را افزایش میدهد. همچنین این ورقها در عرضهای مختلفی تولید میشوند. ورقهای گالوانیزه در صنایع مختلفی کاربرد دارند. خواص مختلفی در ورق فولادی پایه ایجاد کرد. در گالوانيزه تر، مخلوط كلريد امونياكي روي در سطح مذاب پاشيده مي شود و قطعات پس از انجام مراحل اماده سازي مستقيماً و همزمان با اغشته شدن به فلاكس وارد مذاب مي شود . از بین روشهای مذکور، فرایند گالوانیزه گرم و الکتروگالوانیزه در مقیاس بزرگ انجام میشود در حالیکه روش Sherardizing به مقیاس و قطعات کوچک محدود است. اولین چیزی که در ورق گالوانیزه مهم می باشد کیفیت ورقهای گالوانیزه است. لطفاً خودروسازان داخلی و اصحاب رسانه اعلام بفرمایند که آیا ورق بدنه خودروهای تولید داخل - البته آنچه که در داخل پرس میشود و نه آنچه که پرس شده از چین یا کشوری دیگر وارد میشود - از نوع گالوانیزه است؟منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن